Anulowany Newt, czyli o tym jak traszki musiały zginąć

Na kanale opowiedziałam wam o tym, jak Pixar zapowiada nadchodzące filmy poprzez ukrywanie Easter Eggów w swych produkcjach. Jednym z takich zapowiedzianych filmów był Newt, którego premiera była przesuwana, aż ostatecznie go anulowano. Jednak o czym miał opowiadać i dlaczego z niego zrezygnowano?

.

.

Newt miał być debiutem Gary’ego Rydstroma w reżyserii długometrażówek, wstępnie zapowiadanym na 2011 rok jako czternasty film studia Pixar. Niestety w związku z problemami w produkcji przeniesiono go na 2012, aż w końcu zastąpiono filmem Brave (Merida waleczna), nie ogłaszając kolejnej daty premiery.

What happens when the last remaining male and female blue-footed newts on the planet are forced together by science to save the species, and they can’t stand each other? That’s the problem facing Newt and Brooke, heroes of “newt. Newt and Brooke embark on a perilous, unpredictable adventure and discover that finding a mate never goes as planned, even when you only have one choice. Love, it turns out, is not a science.”

To jedyny opis fabuły, jaki kiedykolwiek dane nam było przeczytać.

.

.

Tak więc Newt miał powiadać o dwóch ostatnich na świecie traszkach niebieskołapkich, które przez naukę zostały zmuszone do uratowania gatunku. Jedyny problem miał polegać na tym, że tytułowy Newt oraz Brooke nie są w stanie znieść swojego towarzystwa. Podczas niebezpiecznej przygody mieli jednak odkryć, że wybór partnera nigdy nie idzie zgodnie z planem, ponieważ miłość to nie nauka.

.

.

W 2010 roku film oficjalnie anulowano bez podawania przyczyny. We wszystkich źródłach dało się odnaleźć jedynie notkę “The film has been cancelled“, a gdy poproszono głównego animatora, Johna Lassetera, o jakiekolwiek informacje na ten temat, ten odmówił komentarza. Jedyna informacja, jaka wydostała się ze studia, brzmiała następująco: “We have taken newt off of our development schedule to allow our creative teams to focus on these upcoming projects“. Nie mówi nam to jednak zbyt wiele, wychodzi na to, że po prostu skupiono się na innych projektach.

.

.

Warto zwrócić uwagę na to, że Gary Rydstrom to wspaniały dźwiękowiec, zdobywca siedmiu Oscarów w tej kategorii. Był również nominowany do Oscara za krótkometrażówkę Lifted. Po odsunięciu go od produkcji Newt, zajął się reżyserią krótkometrażówki Hawaiian Vacation, a następnie pierwszego (i jedynego) filmu pełnometrażowego Strange Magic. Ja osobiście jestem fanką “Dziwnej magii”, jednak nie da się ukryć, że nie był to dochodowy film.

.

Na dodatek w marcu 2014 roku Ed Catmull ujawnił, że zanim ostatecznie Newt został anulowany, przekazano go Pete’owi Docter’owi do odratowania, co już sugeruje, że scenariusz był spisany na straty. Pete z początku planował się zająć tym pomysłem, jednak stwierdził, że ma coś innego, co jego zdaniem jest zdecydowanie lepsze (mając na myśli Inside out).

.

.

Podsumowując: dwie ostatnie niebieskołapkie traszki musiały zginąć, by mogły powstać takie filmy jak Merida waleczna (Brave) czy W głowie się nie mieści (Inside out). Jednak przyszłe produkcje reżyserii Gary’ego Rydstroma tylko utrzymały dyrekcje studia Pixar w przekonaniu, że była to dobra decyzja. A jak wy sądzicie? Chcielibyście zobaczyć animację Newt, czy cieszycie się, że zamiast tego powstały pozostałe filmy Pixara?

.

DisneyLady