Filmy idealne na Halloween

Halloween tuż tuż, tak więc myślę, że warto przypomnieć sobie o filmach Disneya, które idealnie nadadzą się na Halloweenowy maraton. Na moim kanale znajdziecie szybką listę, tutaj postanowiłam na temat każdego filmu napisać kilka słów więcej.

.

Animacje

1. Miasteczko Halloween (The Nightmare Before Christmas) 1993

Film Tima Burtona, mam nadzieję, wszystkim dobrze znany. Opowiada o Miasteczku Halloween, którego Dyniowy Król pewnego roku postanawia zamiast Halloween zorganizować Gwiazdkę. W tym calu uprowadza Świętego Mikołaja, aby zająć jego miejsce. Niewiele trzeba, by plan ten zakończył się tragedią.

2. Frankenweenie 2012

Kolejna poklatkowa animacja Tima Burtona, tym razem jest to retelling historii o Frankensteinie. Pies Victora Frankenstiena zostaje potrącony przez samochód, jednak sprytny chłopiec postanawia przywrócić go do życia za pomocą nauki. Co powie na to rodzina i sąsiedzi?

3. Coco 2017

Wspaniały film ze stajni Pixara, o którym zapewne każdy słyszał, ponieważ miał premierę zaledwie w zeszłym roku. Opowiada o chłopcu imieniem Miguel, który pragnie być muzykiem i podczas Día de Muertos przez przypadek trafia do Krainy Umarłych.

4. Przygody Ichaboda i Pana Ropucha (The Adventures of Ichabod and Mr. Toad) 1949

Coś dla fanów starszych animacji, jest to połączenie dwóch krótkometrażówek: Legendy o Sennej Dolinie i O czym szumią wierzby. Pierwsza animacja oparta jest na powieści Washingtona Irvinga The Legend of Sleepy Hollow, z której wywodzi się słynna postać Jeźdźca Bez Głowy, druga natomiast inspirowana była sielankową powieścią dla dzieci Kennetha Grahame’a o tym samym tytule.

5. Czarny kocioł (The Black Cauldron) 1985

Moim zdaniem najgorsza z wymienianych pozycji. Chłopiec o imieniu Taran (serio) jest pomocnikiem świniopasa i pewnego dnia dostaje za zadanie chronić magicznej świni Hen Wen, która potrafi przewidywać przyszłość za pomocą miski z wodą (serio, serio). Zadanie to kończy się porażką w ciągu kilku pierwszych minut, z czego wynikają kolejne straszne konsekwencje…

6. Potwory i spółka (Monsters, Inc.) 2001

Klasyk Pixara, raczej wszystkim doskonale znany, jednak wspomnę, że opowiada o świecie, w którym potwory pozyskują energię elektryczną z krzyków przerażonych dzieci. Równocześnie same panicznie boją się maluczkich, więc gdy ich firmy przedostaje się mała dziewczynka, wybucha poważna afera.

.

Filmy aktorskie

7. Hocus Pocus 1993

Trzy czarownice z Salem zostają skazane na śmierć, jednak przed wykonaniem wyroku rzucają zaklęcie pozwalające im powrócić do świata żywych. W głowne role wcielają się tu wspaniałe Bette Midler, Kathy Najimy i Sarah Jessica Parker.

8. Miasteczko Halloween (Halloweentown) 1998

Nastoletnia Marnie odkrywa, że posiada magiczne zdolności podobnie jak jej babcia, więc podąża za nią do tytułowego Miasteczka Halloween, w którym wiecznie panuje ta magiczna noc uporów.

9. Miasteczko Halloween: Zemsta Kalabara (Halloweentown II: Kalabar’s Revenge) 2001

Aggie wraz z wnuczkami Marnie i Sophie wyrusza do Miasteczka Halloween, okazuję się jednak, że jest ono zupełnie inne niż kiedyś. Na dodatek księga zaklęć Aggie zostaje skradziona przez złego czarnoksiężnika, który chce ją wykorzystać by zniszczyć miasteczko.

10. Miasteczko Halloween (Halloweentown High) 2004

Marnie tym razem przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Portal dzielący świat rzeczywisty z Miasteczkiem Halloween został otwarty, a nastolatka pragnie by kilku uczniów z miasteczka chodziło z nią do szkoły. Przez pomysł dziewczyny w szkole dochodzi do dziwnych, mrocznych i tajemniczych wydarzeń, które wywołują panikę.

11. Return to Halloweentown 2006

Marnie, chcąc spełnić swoje marzenia, wyjeżdża na studia do Miasteczka Halloween. Dziewczyna pragnie zgłębić swoją naturę czarownicy, jednak uczelniana rzeczywistość mocno ją rozczarowuje.

12. Dziewczyna kontra potwór (Girl vs. Monster) 2012

Nastoletnia Skylar dowiaduje się, że jest łowcą potworów piątej generacji i w noc poprzedzającą Halloween nieświadomie uwalnia potwora o imieniu Demetria. Musi pokonać swój strach, by powstrzymać monstrum zanim wyrządzi ono krzywdę jej rodzinie i przyjaciołom.

.

13. Straszny hotel (Tower of terror) 1997

Jest to film na podstawie atrakcji z Disneylandu. Reporter Buzzy pewnego dnia dowiaduje się o legendzie hotelu, w którym w latach 30 tych XX wieku, w noc Halloween, zaginęło 5 osób. Mając nadzieje, że to może być przełomem w jego karierze, Buzzy wraz ze swą bratanicą Anną próbuje odkryć tajemnice tego hotelu.

14. Nawedzony dwór (The Haunted Mansion) 2003

Agent nieruchomości Jim, grany przez Eddie’ego Murphyego, wyjeżdża wraz z żoną i dziećmi zobaczyć stary dwór. Na miejscu okazuje się, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy i obciążona klątwą, która wciąga całą rodzinę w poważną intrygę.

15. Magiczny duet (Twitches) 2005

Rozdzielone w dzieciństwie czarownice Camryn i Alex wiodą zwyczajne życie w świecie ludzi i odnajdują się po latach. Jednoczą siły, aby ocalić magiczną krainę swoich przodków.

16. Magiczny duet 2 (Twitches Too) 2007

Zjednoczone po latach rozłąki czarownice Camryn i Alex wyruszają do magicznej krainy, by dowiedzieć się, czy ich ojciec żyje.

17. Czarownica (Maleficent) 2014

Aktorski retelling Śpiącej Królewny, jednak z perspektywy tytułowej Maleficent, która została skrzywdzona w przeszłości i właśnie dlatego jest zła… A może to jednak nie ona jest tutaj tym złym?

18. Tajemnice lasu (Into the Woods) 2014

Disneyowska ekranizacja popularnej sztuki teatralnej z gwiazdorską obsadą. Odnajdziemy tutaj Czerwonego Kapturka, Roszpunkę, Kupciuszka i wiele innych bajkowych postaci, których losy mogą się zupełnie inaczej potoczyć, gdy ich drogi się skrzyżują w magicznym lesie.

.

Krótkometrażówki

I tak jak obiecałam w filmie, dotarliśmy do krótkometrażówek. Większość z nich to stare animacje z myszką Mickey, a na dodatek większość z nich możecie tutaj obejrzeć!

19. Taniec szkieletów (The Skeleton Dance) 1929

Chyba najbardziej rozpoznawalna animacja Silly Symphony.

.

20. Nawedzony dom (The Haunted House) 1929

Myślę, że nie ma co się tu za dużo rozpisywać, ponieważ sami w 7 minut możecie zapoznać się z tymi cudeńkami.

.

21. Szalony lekarz (The Mad Doctor) 1933

22. Sądny dzień psa Pluto (Pluto’s Judgement Day) 1935

23. Przestraszone duchy (Lonesome Ghosts) 1937

24. Stary młyn (The Old Mill) 1937

25. Kaczor Donald i goryl (Donald Duck and the Gorilla) 1944

26. Psikus albo fant (Trick or Treat) 1952

27. Ghoul Friend 2013

28. Toy Story: Horror (Toy Story of Terror!) 2013

Tutaj już niestety nie mam dla was filmu, ponieważ całość trwa 30 minut. Jest to straszny, Halloweenowy dodatek do Toy Story.

.


.

A czy wy znacie jeszcze jakieś Halloweenowe filmy Disneya, których tutaj nie wymieniłam? Któreś z nich już widzieliście lub chcecie nadrobić w tym roku? Koniecznie dajcie znać!
.

DisneyLady