Zootopia – recenzja filmu

Zootopia, czyli dowód na to, że Disney jest w stanie co roku robić coraz lepsze filmy.

Dotąd nie uwierzyłabym, że można stworzyć komedię sensacyjną, która równocześnie jest bardzo mądrą animacją kryminalną dla dzieci. Brzmi bardzo niestandardowo, prawda? Taka właśnie jest Zootopia. Po obejrzeniu Inside Out myślałam, że w najbliższym czasie nie uraczę lepszej animacji, no i stało się. To naprawdę niezwykle pocieszające, że bajki dla dzieci w tych czasach mogą nieść w sobie tyle mądrości.

621128.1

Po obejrzeniu ostatnich zwiastunów szczerze nie spodziewałam się niczego niezwykłego. Jednak już sam początek filmu uświadamia nas, jak wysoko mierzy Disney. Nigdy nie wpadłabym na to, aby przedstawić proces ewolucji zwierząt za pomocą szkolnego teatrzyku, a to nie jedyne niestandardowe zagranie wykorzystane przez twórców.
Szczerze mówiąc najbardziej urzekła mnie ilość gatunków, jaka zmieściła się w ty jednym, w sumie nie aż tak długim filmie. No bo któż by wpadł na animację-kryminał , która momentami jest komedią, a czasami nawet horrorem i to w dalszym ciągu przyjaznym dla dzieci.

.

Sama postać Judy Hopps to chyba najlepszy wzór do naśladowania dla młodszych widzów minionych lat. Królik, którego marzeniem życiowym jest zostać policjantem i walczy o to choćby nie wiem co. Pokonuje swoje słabości, a także nękające ją stereotypy, aby osiągnąć swój cel. Dodatkowo jest również uroczym puchatym zwierzątkiem, któremu nie oprze się żaden widz.621127_1.1

Nie można jednak zapomnieć o tym, że animacja ta jest równocześnie świetnym odniesieniem do współczesnych wydarzeń i w fantastyczny sposób porusza tematykę nietolerancji rasowej. Mieliśmy już emancypację kobiet, teraz czas na emancypację królików w środowisku policji. Jak to powiedział pewien słoń w lodziarni? “Pracownicy mają prawo odmówić obsługi niektórym klientom”. Ciężko nie dostrzec tu odniesienia do sytuacji żydów z czasów Holocaustu. Nie zabraknie tu również odniesień do poprawności politycznej, gdyż tylko królik o króliku może powiedzieć, że jest słodki, w ustach innego zwierzęcia brzmi to niestosownie.

.

Ponadto film jest pełen Disneyowskich smaczków, które ciężko przeoczyć, no bo gdzie najłatwiej znaleźć zapowiedzi nadchodzących filmów? Na pchlim targu u łasicy!

tumblr_o3025n1TIl1sv1dcmo1_1280tumblr_o3025n1TIl1sv1dcmo2_1280

Poza tym film rzuca na kolana cudowną obsadą, której nie mogę się nasłuchać w oryginale. Ginnifer Goodwin (Judy Hopps), która zyskała moją sympatię już w serialu Once Upon a TimeJason Bateman (Nick Wilde), Idris Elba (Szef Bogo) oraz oczywiście Shakira (Gazelle) wnosząca do filmu nie tylko świetną piosenkę Try Everything, ale i tonę swoje tolerancji oraz empatii.

Polska wersja również jest niczego sobie i choć mam już dość słuchania w kółko Julii Kamińskiej w rolach żeńskich, to dubberzy odwalili kawał dobrej roboty, nie wspominając już nawet o świetnym przełożeniu merytorycznym żartów.

.

Jednak od królika do zająca, aż do tej pory nie mam pewności kim jest Judy. Zwiastuny zapewniał nas, że to zając, film jednak kłócąc się z tym upiera się, że to królik, choć nie raz sam sobie zaprzecza używając słowa “zając”. Czyżby twórcy nie wiedzieli, że te dwa określenia nie odnoszą się do jednego zwierzęcia? Zastanawiające.617570.1

Czym byłaby animacja Disneya bez mrugnięcia okiem do starszych widzów? Również tu nie mogło ich zabraknąć. Jednak tym razem nie będą to same zbereźne żarty opowiedziane tak sprytnie, aby dzieci nie zrozumiały. Tym razem będą to nawiązania do takich produkcji jak Ojciec chrzestny czy nawet Breaking Bad.

.

Podsumowując Zootopia to naprawdę świetna animacja dla widzów w każdym wieku. Zaskakuje mnóstwem zwrotów akcji, pod których wrażeniem jestem aż do teraz. Dodatkowo zachwyca przepiękną oprawą graficzną oraz mnóstwem genialnie napisanych, różnorodnych zwierzęcych postaci.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy wybrać się na to do kina, to zdecydowanie polecam.617574_1.1

Ocena może niezbyt obiektywna, patrząc na moje zamiłowanie do Disneya, ale wciąż:

10/10

DisneyLady