Miraculous Ladybug – z odcinka na odcinek cz.2

Odcinek 7 – Faraon

“The Pharaoh”
“파라오의 여인” (Lady of the Pharaoh)
“Le Pharaon”

.

Zastanawia mnie dlaczego Marinette nosi ze sobą książki do szkoły gdy jest Biedronką i jeśli już je nosi, to niby gdzie? Tak czy inaczej cały pomysł na połączenie historii Faraona z historią Biedronki jest paskudnie naciągany i jakby na to nie spojrzeć – bez sensu. Szczególnie, że moce używane tu przez Faraona średnio mają jakikolwiek związek z wymienianymi bogami. Co do nowych rzeczy, których się dowiadujemy, to jest ich sporo. Pierwszy raz widzimy dokładnie jak wygląda Biedroblog, poznajemy dość dziwną przeszłość Biedronki (a w zasadzie jej poprzedniczek), a także dowiadujemy się czym są te całe Kwami.

.

Co najbardziej mnie zirytowało? Zazwyczaj po ulicach Paryża w tym serialu przechadza się około dwóch, maksymalnie trzech ludzi, a tu nagle Faraon wytrzasnął znikąd sto mumii… To się nazywa super moc. Choć w zasadzie sama postać Jalila/Faraona jest całkiem ciekawa.

Jeśli chodzi o inne drobne szczegóły, to zastanawia mnie, dlaczego Marinette bała się, że Alya wyciągnie książkę w muzeum? Przypuszczam, że zdążyła przejrzeć ją już wcześniej, więc jeśli byłaby podpisana, to chyba nie umknęło by to jej uwadze. Na dodatek, gdy pod koniec odcinka Alya zasugerowała Czernemu Kotu, że zaraz się przemieni, on uciekł w popłochu, choć tak na prawdę miał wtedy całe pięć poduszek, bo nie użył Kotaklizmu podczas drugiej przemiany.

.

Bardzo spodobała mi się tutaj relacja pomiędzy Tikki a Marinette, przez co w zasadzie ostatnia minuta odcinka jest najciekawsza i jakoś go ratuje.

Ocena: 6/10
PH_S01EP06_(423)

Odcinek 8 – Arcyglina

“Rogercop”
“로저캅”
“Rogercop”

.

Jeden z najgorzej przetłumaczonych tytułów. Odcinek sam w sobie jest słaby, tylko początek całkiem w porządku, poznajemy kilka nowych postaci i dowiadujemy się kim są rodzice poszczególnych osób z klasy Marinette. Kto by pomyślał, że sierżant Roger (którego poznaliśmy już w odcinku trzecim) to ojciec Sabriny. A zauważyliście, że dom Marinette i jej szkoła stają po dwóch stronach tej samej ulicy? Dla tych bardziej zainteresowanych osób: można to dostrzec, gdy na samiuśkim początku odcinka Marinette wychodzi z domu razem z tatą ;p

.

Oglądając ten odcinek wpadłam na to, dlaczego Marinette i Adrien zachowują się inaczej niż Biedronka i Czarny Kot. Moment, w którym Plagg mając na głowie bransoletkę Chloé zaczyna przechwalać się swoimi mięśniami, nie przypomina wam to trochę zachowania Czarnego Kota? Mam wrażenie, że gdy nasi bohaterowie się przemieniają, to wchłaniają swoje kwami i tym samym część ich charakteru… Ma to jakiś sens?

.

Poza tym ten odcinek to mieszanka irytujących mnie scen. Choćby nauczycielka chemii przechadzająca się po ulicy w fartuchu. Czy ludzie na prawdę myślą, że chemicy i lekarze nie zdejmują fartuchów poza pracą? Irytujący stereotyp. Kolejna rzecz (i chyba was tym nie zaskoczę) to ojciec Chloé, czyli bardzo kompetentna osoba na odpowiedzialnym stanowisku… Szkoda gadać. Dodatkowo mnóstwo szczegółów, idiotyczna scena walki na lecącym samochodzie, jojo Biedronki przechodzące przez znacznie mniejszą bransoletkę, no i oczywiście fakt, że Biedronka użyła Szczęśliwego Trafu wcześniej, niż Kot swojego Kotaklizmu, a znacznie dłużej została przemieniona. Tyle błędów…

Ocena: 4/10RC_S01EP09_(64)

Odcinek 9 – Ilustrachor

“The Evillustrator”
“널 그리고, 또 지우고” (Draw then Erase You)
“Le Dessinateur”

.

Bardzo lubię ten odcinek. Podobnie jak w przypadku Nawałnicy uwielbiam design Ilustrachora, ogólnie jest moim zdaniem najfajniejszym złym pod wpływem akumy, taki romantyczny i w sumie wcale nie zły. Choć cała ta sytuacja z randką była dziwaczna: “Ja idę na mega tajną misję, a ty pilnuj Marinette, całkiem ładna prawda?”. A Biedronka sama dwa odcinki wcześniej powiedziała, że tylko ona może schwytać akumę, więc ciekawe co planowała zrobić po zabraniu tego rysika, słaby plan.

A co do Sabriny, nie mogę uwierzyć, jaką ona robi z siebie ofiarę. Naprawdę istnieją tacy ludzie?

.

Trochę nie rozumiem tego, że Czarny Kot zaczął podrywać Marinette, przecież to nie jest tak, że on tak traktuje wszystkie dziewczyny. Może po prostu Marinette mu się podoba, bo wydaje mu się podobna do Biedronki? Miło by było.

A co do głupich momentów, których nawet tu nie zabrakło. Nauczycielka nakrzyczała na początku odcinka na Nathanaëla, że rysuje, ale że spał, to już nie ważne. Czarny Kot używa Kotaklizmu, żeby zgasić światło… Serio? Uśmiałam się. Poza tym, ten Adrien, który nagle pojawia się za szafką Marinette pod koniec odcinka, czyżby cały czas tam czekał?

.

Opis krótki, bo nie mam się do czego doczepić. Podoba mi się bardzo, jak w tych wszystkich odcinkach pokazują budynki Paryża. Pomijając samą wieżę Eiffla, która jest zawsze i wszędzie, to na przykład w odcinku Arcyglina było ładnie widać z góry Łuk Triumfalny, a tutaj, gdy płynęli po Sekwanie w tle widniała ślicznie oświetlona Katedra Notre Dame. Lubię to w tym serialu.

Ocena: 8/10EV_S01EP08_(533)

Odcinek 10 – Mroczny Amor

“Dark Cupid”
“큐피드의 화살” (Cupid’s Arrow)
“Dislocœur”

.

Odcinek walentynkowy, tak więc musi być bardzo romantycznie. Coraz bardziej zaczynam się przekonywać do Czarnego Kota, bardzo zyskał w moich oczach po tym odcinku (ten moment, gdy zasłania Biedronkę własnym ciałem i to nie pierwszy raz!), za to ten Adrien to jakaś taka ciapa. Nie mogę uwierzyć, że Kim zakochał się w Chloé, choć w sumie, to trafił swój na swego, bo on też zbyt bystry to nie jest. No i oczywiście… Niezdarność Marinette. Ile razy można czegoś nie podpisać, żeby się nauczyć robić to odruchowo?

.

Generalnie nie wierzę, że poezja jest taka prosta i spływa z pióra tak jak to tutaj pokazali. Choć w sumie Adrien męczył się nad swoim wierszem, a Marinette napisała go za jednym zamachem. Może ona po prostu jest poetką i tyle. Człowiek orkiestra, szyje, projektuje, rysuje, ratuje świat i jeszcze na dodatek wiersze potrafi pisać, jest stanowczo zbyt doskonała.

Jeśli natomiast chodzi o fabułę odcinka, to bardzo zastanawia mnie czy “Niezwykła Biedronka” naprawiła te wszystkie zerwane związki pomiędzy przypadkowymi ludźmi. Pomijając to, że jeden z trafionych mężczyzn kilka scen później dostarczał złotą ramę Chloé (nie ma to jak mało wyrenderowanych randomów na potrzeby serialu), a drugą osobą z dostawców był Theo Barbeau/Kotowtór (ciężkie jest życie artysty).

.

Pod sam koniec odcinka Szczęśliwy Traf sugeruje Biedronce, aby użyła Kotaklizmu, jakby na to nie patrzeć. Moim zdaniem i tak najbardziej epicką sceną jest moment, gdy Biedronka tak po prostu rzuca Czarnym Kotem #superbiedronka.

Odcinek mi się podoba, choć strasznie drażni mnie, że ani ona nie powie Adrienowi, ani on Biedronce. Mogli by się ogarnąć. Nie wiem czy wytrzymam aż tyle odcinków, bo zapewne to się nie zmieni aż do końca sezonu. Choć w sumie i tak jestem pod wrażeniem jakiej pewności siebie nabrała Marinette.

Ocena: 7/10DC_S01EP10_(1127)

Odcinek 11 – Postraszycielka

“Horrificator”
“공포 영화 찍기” (Making a Horror Movie)
“Horrificator”

.

Ciężko zniosłam ten odcinek, jest strasznie słaby. Uczniowie zostali zamknięci w szkole, zupełnie odcięci od świata, a tu nagle zjawiają się Biedronka i Czarny Kot. “Nie, nie, absolutnie nie jesteśmy z waszej klasy, ależ skąd”. Tak czy inaczej sam fakt tego, że kręcą razem film w szkole i każdy ma jakieś swoje zadanie, jest całkiem fajny. Rolą Chloé było zapewne siedzieć i wszystko krytykować, a Sabriny kiwać cały czas głową na każdy jej tekst. Relacja nawiązana pomiędzy Mylène a Ivanem jest bardzo słodka, podoba mi się, że serial nie skupia się jedynie na głównym wątku miłosnym.

.

Wyjątkowo wpadła mi tu w oko postać Juleki (ta dziewczyna z fioletowymi włosami), mam nadzieję, ze jeszcze zdążą jej poświęcić jakiś odcinek. Natomiast sam przebieg tego odcinka jest dość dziwny, Postraszycielka łapie wszystkich po kolei, zamyka w jakiś kokonach, ale w sumie… To w jakim celu? Chce ich później zabić, tylko nastraszyć, czy co? Jej motywy są jakieś dziwne, a w zasadzie patrząc na jej budowę, to zapewne miała by trudność z zabraniem komuś kolczyków i pierścionka, ale ok, nie wnikam w rozumowanie Władcy Ciem.

.

Zaskakującym jest, jak jednomyślni potrafią być nasi bohaterowie: wyrzucę but/telefon, żeby pomyśleli, że mnie też porwano. A kiedy już odnaleźli kokony ze wszystkimi uczniami i Biedronka woła Adriena: “Tak, jestem tutaj (i wcale nie mam głosu Czarnego Kota) … A co jest z Marinette?“, Biedronka raczyła jedyne odpowiedzieć, że wszyscy są. To wszystko absolutnie nie jest podejrzane.

Pomijając już fakt, że Postraszycielkę pokonali za pomocą asortymentu woźnego, grając piosenkę o Starym Wilku. Nie dziwię się Czarnemu Kotu, że zapytał Biedronkę, czy ona tak na serio.

Ocena: 5/10Horrificator

Niestety jak na razie to by było na tyle z “recenzjami” odcinków Miraculous Ladybug, ponieważ polską emisję przerwano aż do 15 marca. Więc żeby do pełnego wpisu uzbierało się kilka odcinków, to będę musiała poczekać niecały miesiąc. Oczywiście przez ten czas będę dodawać wpisy na inne tematy. Przed i po Oscarach (a może nawet w trakcie) chciałabym napisać co sądzę o nominacjach i na kogo stawiam, więc możecie się czegoś spodziewać jeszcze dziś, ewentualnie jutro.

.

DisneyLady