Metro – po 25 latach

Musical zapewne wszystkim dobrze znany choćby z nazwy, gdyż grany na deskach polskich teatrów już od 25 lat. Ja miałam okazję zobaczyć go po raz pierwszy dopiero 12 marca br. w Bielsku-Białej z okazji tejże rocznicy ćwierć wieku.

Wcześniej nie miałam zbytniej styczności z Metrem, więc oglądając go na żywo zdziwiłam się, jak dużo piosenek znałam już wcześniej, nie mając świadomości, że to właśnie z tego.

1450159239t5KfjDEG4TgWAhtN9x6FucjMOaPRm4

Fabuła ogólnie rzecz biorąc nie jest ani zaskakująca, ani wybitnie oryginalna. Grupa młodzieży marząca o popularności i sam Józefowicz, który szuka młodych talentów do swojego przedstawienia. Tak czy inaczej zbiorowość została tu przedstawiona w bardzo ciekawy sposób, podkreślając indywidualność każdej postaci z osobna. Wszyscy przed czymś uciekają, niektórzy przed rodziną, inni przed monotonią, a kolejni przed bezsensownością życia. Łączy ich jednak wspólny marzenie – kariera artysty. W tym celu przyjechali do dużego miasta, które zapewne nie znajduje się w Polsce, gdyż 25 lat temu nie mieliśmy jeszcze żadnego metra, na casting Józefowicza. Jednak nikt z nich nie nadaje się do roli w musicalu. Wśród grupy znajduje się Anka, główna bohaterka nieustannie przyklejona do swojej wielkiej torby (tu zagrana przez Natalię Kujawę).

Jednym z dwóch głównych wątków fabularnych jest tutaj walka pomiędzy tworzeniem sztuki dla pieniędzy a dla samej idei. Drugim natomiast jest specyficzna miłość pomiędzy Anką a Janem (tu Jan Traczyk).metro31

Jedną z największych zalet Metra jest z pewnością to, że mimo swoich lat jest wciąż na czasie. Dialogi są nieustannie zmieniane i modyfikowane, aby dopasować się do obecnej sytuacji społecznej oraz politycznej. Nie zabraknie tutaj nawiązania do kredytów we frankach, a nawet do już nieco zapomnianej piosenki Gangnam Style. Jednak mimo to musical nie traci ducha starego metra, scenografia od samego początku pozostaje ta sama, wyjątkowo minimalistyczna. Choreografia również niezbyt się zmieniła przez tyle lat, jedynie kostiumy uległy drobnemu odnowieniu.

To wszystko sprawia, że historię tę przeżywamy wciąż tak samo, a jednak, na swój sposób, za każdym razem na nowo.1024_METRO-TK-111001-039

Ogromne wrażenie wywarła na mnie choreografia w połączeniu z efektami audiowizualnymi. Tancerki we fluorescencyjnych strojach nieraz nabierają nasze oczy, sprawiając wrażenie, jakby latały, mimo, iż tak naprawdę są po prostu podnoszone przez kolejnych tancerzy w czarnych strojach. Genialne wykorzystanie świateł laserów przenosi całe przedstawienie w kolejny wymiar, choć w rzeczywistości wciąż pozostajemy na tej samej stacji metra.

Czasami nawet mamy problem skupić się na tekście piosenek, nie mogąc oderwać oczu od chłopaka, który przez cały utwór huśta się na lampie.

(Fragment musicalu z 1992 roku)

Co do piosenek: niektóre lepsze, niektóre gorsze, ale ogólnie przypadły mi do gustu. Choć pięć piosenek pod rząd o pieniądzach, trochę mnie zmęczyły. Do tych najlepszych zaliczyłabym Szybę, Wieżę Babel, A ja nie oraz Bluzwis.

Jednak po obejrzeniu starych nagrań doszłam do wniosku, że te pierwsze wersje bardziej mi się podobają od nowszych. Podobnie jak stara obsada.

.

W roli AnkiKatarzyna Groniec / Edyta Górniak / Natasza Urbańska / Natalia Srokocz

.

W roli JanaRobert Janowski / Janusz JózefowiczDariusz KordekJerzy Grzechnik

.

W pozostałych rolach (dawniej): Mariusz Czajka, Monika Ambroziak, Krzysztof Adamski, Jacek Badurek, Alicja Borkowska, Michał Chamera, Paweł Cheda, Magdalena Depczyk, Jarosław Derybowski, Wojciech Dmochowski, Małgorzata Duda-Kozera, Katarzyna Galica, Denisa Geislerova, Lidia Groblewska, Piotr Hajduk, Joanna Jagła, Janusz Józefowicz, Adam Kamień, Katarzyna Gaweł, Violetta Klimczewska, Grzegorz Kowalczyk, Dariusz Kordek, Andrzej Kubicki, Magdalena Komornicka, Katarzyna Lewandowska, Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Anna Mamczur, Barbara Melzer, Michał Milowicz, Radosław Natkański, Marek Pałucki, Danuta Petrow, Beata Pawlik, Iwona Runowska, Ewa Szawłowska, Ilona Trybuła, Marc Thomas, Beata Urbańska, Magdalena Wójcik oraz Kamila Zapytowska.

.

W pozostałych rolach (obecnie): Monika Ambroziak, Magdalena Depczyk, Natalia Krakowiak, Natalia Srokocz, Natalia Kujawa, Maria Tyszkiewicz, Aleksandra Zawadzka, Krzysztof Rymszewicz, Jan Traczyk, Jerzy Grzechnik, Marcin Tyma, Artur Chamski, Mateusz Jakubiec, Martyna Jaskulska, Aleksandra Dzwigała, Dominika Gajduk, Katarzyna Granecka, Karolina Królikowska, Zuzanna Newbery, Aleksandra Popławska, Magdalena Zaklika, Ivan Belkov, Pavel Belkov, Błażej Ciszek, Jarosław Janikowski, Tomasz Krajewski, Andrzej Kubicki, Paweł Orłowski, Paweł Suski.

185752_1299618518_0236_p

Ocena za całokształt, po ogólnym przemyśleniu, traci sporo na fabule, bo nawet love story wypada kiepsko, mimo, że jest całkiem słodkie.

6/10

DisneyLady