Dlaczego Vaiana?

Moana to tytuł zapowiedziany przez Disneya już dawno temu. Większość z nas (ta, która śledzi nowinki studia) zdążyła się już do niego przyzwyczaić, dlatego sporo osób narzeka na nową nazwę, narzuconą przez Disneya w Europie. Jednak dlaczego tak naprawdę musimy się przestawiać z Moany na Vaianę?

.

screen-shot-2016-06-13-at-23-18-17-e1465852714541

.

Wersja oficjalna jest taka, że Disney nie ma w Europie praw autorskich do tej nazwy. Jednak od samego początku w tym wytłumaczeniu było kilka dziur.

Po pierwsze, czy ktokolwiek z was kojarzy tak gigantyczną firmę o tej nazwie, by Disneya nie było stać na wykupienie praw autorskich? Ja nigdy o takiej nie słyszałam. Znaleźć na internecie też jest ciężko.

Po drugie, w Europie są dwie firmy o nazwie Merida (konkretnie rowerów i suszarek). W tym wypadku powinno być podobnie, tak mi się przynajmniej wydaje.

Tak więc coś tu nie gra.

.

Jeśli chodzi o wersję prawdziwą, to wyczytałam na internecie, iż w latach osiemdziesiątych bardzo popularna w Europie była pewna włoska aktorka filmów dla nieco starszych odbiorców, która nazywała się właśnie Moana.

Europejski oddział Disneya zaczął się obawiać, że dzieciaki szukając w internecie informacji o Moanie, mogły by trafić na tę właśnie aktorkę, a nie na bajkę.

W związku z tym postanowili zmienić nazwę z Moany (co w wolnym tłumaczeniu oznacza ocean) na Vaianę (czyli źródło lub wodę źródlaną), aby imię to nadal miało podobny sens.

.

tumblr_nt3ki8lmrl1sceyu3o3_1280

.

Ja osobiście nie mam o to do Disneya pretensji. Szczerze, to nazwa Vaiana bardzo mi się podoba.

A co wy o tym sądzicie? Piszcie w komentarzach!

.

DisneyLady